Hudební obor

přihláška do ND – odkaz ke stažení   Dne 17.června navštívíme se sborem Národní divadlo, inscenaci komické opery Gaetana Donizettiho –„ Nápoj lásky“

Nápoj lásky (L’elisir d’amore) z roku 1832 patří k nejoblíbenějším Donizettiho operám a komickým operám vůbec. Libretista Felice Romani si vypomohl libretem Eugena Scriba k Auberově opeře Čarovný nápoj z roku 1831. Děj je komickou parafrází na pověst o Tristanovi a Isoldě, kterou hlavní hrdinka Donizettiho opery, bohatá a krásná Adina také předčítá své přítelkyni. Do Adiny je marně zamilován mladý plachý venkovan Nemorino. Situaci navíc zkomplikuje příchod vojáků, vedených seržantem Belcorem, který se Adině začne dvořit. Zároveň však přijíždí mastičkář Dulcamara a nabízí zázračný nápoj, který přivolá lásku každé ženy. Nemorino si ho koupí, a protože je to ve skutečnosti jen víno, opije se a získá více kuráže. Adina však ze vzdoru oznamuje svůj sňatek s Belcorem. Nemorino si chce koupit ještě jednu láhev, aby Adinu získal, ale už nemá peníze. Nechá se tedy naverbovat jako voják a za žold si kupuje další nápoj lásky. Zároveň se rozkřikne, že Nemorino zdědil velký majetek po svém strýci, a stává se tak středem zájmu všech děvčat. Na to začne Adina žárlit, a když se dozví, že se nechal naverbovat kvůli ní, vyznává mu lásku. Hravá komedie oplývá řadou vynikajících árií, z nichž nejslavnější Nemorinova Una furtiva lagrima patří do repertoáru všech světových tenoristů. Opera je vděčnou hereckou i pěveckou příležitostí, stejně jako divácky atraktivním titulem, který pro Národní divadlo připravila tvůrčí dvojice Simone Sandroni a Lenka Flory, známá především díky jejich tanečnímu souboru Déja Donné.

Opera je nastudována v italském originále a v představení jsou použity české a anglické titulky.

Délka představení: 2 hodiny 20 minut

Autor libreta:  Felice Romani
Hudební nastudování:  David Švec
Dirigent:  David Švec
Režie:  Simone Sandroni
Scéna:  Lenka Flory
Kostýmy:  Lenka Flory
Sbormistr:  Martin Buchta
Dramaturgie:  Beno Blachut

Účinkují:

Adina:  Marie Fajtová / Jana Šrejma Kačírková / Kateřina Kněžíková
Nemorino:  Peter Berger / Aleš Briscein / Jaroslav Březina
Belcore:  Jiří Hájek / Svatopluk Sem
Dulcamara:  Roman Astakhov / Ondrej Mráz / Jiří Sulženko
Giannetta:  Lucie Fišer Silkenová / Alžběta Poláčková
Sluha:  Zdenek Horváth

 

 

 

 

Vážení rodiče,

Dovolte, abych Vás upozornila na nejbližší sborové akce:

  • Dne 20.3.v 17.00 budeme účinkovat na interním koncertě v Máji a budeme-li vybráni, o týden později i na slavnostním koncertě v Muzeu ( oblečení koncertní – sborové, obuv společenská)
  • Dne 10.4 v 17.00 vystoupíme na tradičním Velikonočním koncertě v kralupském kostele (oblečení slušné, ale teplé, v kostele je zima)

Termíny červnových akcí ještě nejsou definitivní, proto je zatím neuvádím. Pokud víte již nyní, že se Vaše dítě nemůže některého koncertu z organizačních důvodů zúčastnit, sdělte mi to, prosím, formou SMS na mé telefonní číslo 721390898. Děkuji za spolupráci a těším se na setkání s Vámi,

Pavla Kšicová

V pátek, dne 11.11.2011 se zúčastnil náš dětský komorní pěvecký sbor
"Lištičky" koncertu pro "Společnost českých skladatelů"
v sále konzervatoře Jana Deyla v Praze.Na koncertě nazvaném
"Skladatelé dětem, děti skladatelům" zaznělo 20 dětských skladbiček
s houbovou tematikou skladatele Václava Hálka. Součástí vystoupení
byla přednáška našeho předního mykologa ing. Jiřího Bajera.